رزرو تعیین سطح

۵ راه برای اصلاح لهجه انگلیسی

اصلاح لهجه انگلیسی

همه‌ی ما دوست داریم فیلم‌های انگلیسی زبان بدون زیرنویس تماشا کنیم، به‌راحتی به کشورهای دیگر سفر کنیم و با گردشگران دیگر انگلیسی صحبت کنیم. و یا بتونیم بورسیه دانشگاه های خارج ازکشور بگیریم. به‌ همین ‌دلیل در سال‌های اخیر تعداد کسانی‌که به یادگیری زبان انگلیسی روی آورده‌اند به‌شدت افزایش یافته است. اما چند درصد از ما می‌توانیم با لهجه‌ انگلیسی صحبت کنیم؟ و یا برای اصلاح لهجه انگلیسی خود تلاش کرده ایم ؟ در این مقاله شما را با اهمیت تسلط بر لهجه انگلیسی و ۵ راهکار کاربردی برای یادگیری لهجه انگلیسی آشنا خواهیم کرد.

اصلاح لهجه انگلیسی

چرا مسلط شدن بر لهجه انگلیسی مهم است؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که هر کسی، حتی خودِ انگلیسی‌زبان‌ها لهجه‌های خاص خودشان را دارند.

لهجه‌ها زیبا هستند و به زبان شخصیت می‌دهند. بدون لهجه، گفت‌وگوها کمی کسل‌کننده می‌شود. بااین‌حال برای افرادی که دانشِ زبانی متوسطی دارند، درک همه‌ی لهجه‌ها کار آسانی نیست. به‌همین‌خاطر بسیار مهم است که بتوانید انگلیسی را با لهجه‌ی اصیل و بومی آن صحبت کنید.

کسب مهارت در تلفظ و آهنگ صدا (تُن صدا یا زیروبمیِ صدا)، مهم‌ترین گام برای صحبت‌کردن به زبان انگلیسی بدون لهجه‌ی خارجی است. به‌یاد داشته باشید هرگز نمی‌توانید یک‌شبه مانند بومی‌های انگلیسی‌زبان صحبت کنید و برای این‌کار به زمان و تمرین زیادی نیاز دارید تا بتوانید به اصلاح لهجه انگلیسی خود کمک کنید. اگر برای بهبود این مهارت سخت تلاش کنید، خواهید دید که شنوندگان، بهتر و راحت‌تر منظور شما را درک می‌کنند.

شما کدام لهجه انگلیسی را دوست دارید؟

انگلیسی‌زبان‌ها بسته به اینکه اهل کجا هستند، لهجه‌های مختلفی دارند. یکی از لهجه‌های انگلیسی را انتخاب کنید و به همان پایبند بمانید. در غیر این‌ صورت ممکن است لهجه‌تان تلفیقی از چند لهجه‌ی انگلیسی مختلف شود که مسلما برای مخاطب گیج‌کننده خواهد بود.

در آموزش زبان انگلیسی به‌عنوان زبانِ دوم، سه لهجه‌ی متداول انگلیسی داریم:

  • لهجه‌ی آمریکایی (AmE)
  • لهجه‌ی بریتانیایی (UK)
  • لهجه‌ی استرالیایی (AUS)

به‌دلیل تفاوت‌های این سه لهجه با یکدیگر، باید فقط یکی از آنها را انتخاب کنید.

همه‌ی زبان‌آموزان به‌ویژه بزرگسالان برای آموختن یا اصلاح لهجه انگلیسی با لهجه‌ی بومی آن، به زمان و تمرین زیادی نیاز دارند. مطالعات نشان می‌دهند که یادگیری زبانِ دوم و تسلط‌ یافتن بر تلفظ آن، برای کودکان آسان‌تر از بزرگ‌سالان است. بنابراین کودکان بهتر است یادگیری لهجه انگلیسی را از سنین پایین آغاز کنند.

.

۱- گوش‌دادن به صحبت‌های افراد بومی با لهجه‌ی موردنظرتان

یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری لهجه انگلیسی این است که به صدای صحبت‌کردن انگلیسی‌زبان‌های بومی گوش دهید و سعی کنید با آهنگ صدا و نحوه‌ی تلفظِ آنها صحبت کنید.

برای نتیجه‌ی بهتر، هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیونی یا شنیدن فایل‌های صوتی انگلیسی سعی کنید جملات آنها را با لهجه‌ی صحیح تمرین کنید. پس از هر جمله، فایل یا ویدئوی موردنظر را متوقف کنید و جملات گوینده را بارها و بارها تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهن‌تان شود. می‌توانید صدای خودتان را ضبط کنید و سپس آن را با صدای گوینده‌ی اصلی مقایسه کنید.

اصلاح لهجه انگلیسی

پادکست انگلیسی (فایل‌های صوتی)

اگر به مخاطب انگلیسی‌زبان دسترسی ندارید، با گوش‌دادن به فایل‌های صوتی تمرین کنید..

  • اوزپادکست نیز یکی از منابع عالی برای تمرین لهجه انگلیسی استرالیایی است.

برنامه‌های تلویزیونی

یکی دیگر از روش‌های عالی برای تقویت یا اصلاح لهجه انگلیسی تماشای برنامه‌های تلویزیونی است.

تعدادی سریال و برنامه‌ی تلویزیونی هستند که در قالب طنز ساخته شده‌اند و در بین زبان‌آموزان طرفداران زیادی دارند. شخصیت‌های این نمایش‌ها زندگی روزمره را بازی می‌کنند و بنابراین هر بار در موقعیت‌ها و شرایط مختلفی قرار می‌گیرند. این امر به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های شنیداری و مکالمه را در خودتان تقویت کنید. می‌توانید به‌راحتی این برنامه‌ها را در اینترنت پیدا کنید و به تماشای آنلاین یا دانلود آنها بپردازید.

۲- تمرین تلفظ را جدی بگیرید

برای صحبت‌کردن با لهجه انگلیسی باید تلفظ صحیح کلمات را بدانید. متأسفانه بسیاری از زبان‌آموزان از تمرینات مربوط به تلفظ در کتاب‌های آموزشی می‌گذرند و آنها را بی‌اهمیت می‌دانند. این افراد بیشتر به تمرینات مربوط به لغات و دستور زبان بها می‌دهند. البته نیازی نیست برای تمرینِ تلفظ به روش‌های کسل‌کننده‌ی «گوش کنید و تکرار کنید» کتاب‌های درسی مراجعه کنید. کافی است از کانال‌ها و سایت‌های جذاب آموزشی، فیلم‌ها و ویدئوهای موردنظرتان را دانلود کنید و از آنها برای تمرین تلفظ استفاده کنید.

۳- توجه به تُن صدا

می‌دانیم که تلفظ درست کلمات برای مکالمه‌ی روان بسیار مهم است، اما کافی نیست. برای عالی صحبت‌کردن، علاوه‌بر تمرکز روی تلفظ صحیح کلمات باید به آهنگ صدا هم توجه کنید.

آهنگ صدا درواقع همان لحن صحبت‌کردن است که با تأکید بر ادای بخشی از کلمه، خودش را نشان می‌دهد. انگلیسی‌زبان‌ها با توجه به محل زندگی‌شان آهنگ صدای متفاوتی دارند.

به‌عنوان مثال، واژه‌ی «garage» به‌معنای گاراژ با لهجه‌ی آمریکایی‌ها به‌شکل «ga-RAGE» ادا می‌شود که تکیه‌ی آن بر بخش دوم کلمه است. درحالی‌که همین واژه با لهجه‌ی انگلیسی‌زبان‌های آفریقای جنوبی به‌صورت «GAR-age» ادا می‌شود که تکیه‌ی آن بر بخش اول کلمه است.

صحبت‌کردن با آهنگ نادرست در هنگام ادای کلمات، نه‌تنها ممکن است برای شنونده‌ی انگلیسی‌زبان گیج‌کننده باشد، احتمال دارد معنای جمله را کاملا تغییر دهد.

۴- برای تقویت آهنگ صدا، تمرین کنید

برای تقویت آهنگ صدا در زبان انگلیسی می‌توانید از همان روش‌های تقویت مهارتِ تلفظ استفاده کنید. گوش‌دادن به صحبت‌های انگلیسی‌زبان‌های بومی و تکرار با آنها برای این کار بسیار مؤثر است.

هنگام گوش‌دادن به صدای انگلیسی‌زبان‌ها روی حروف صامت یا صدادار تمرکز نمی‌کنید؛ بلکه تمرکزتان روی این است که کل کلمات را چطور ادا می‌کنند. آیا در ابتدا یا انتهای کلمه صدایشان بلندتر است؟ در انتهای جمله چطور؟ صدایشان را بالا می‌برند یا پایین می‌آورند؟ خوب به این موارد دقت کنید.

به‌یاد داشته باشید تنها راه برای تسلط به لهجه انگلیسی، تمرین و تکرار زیاد است. از هر فرصتی برای تمرین بیشتر استفاده کنید. گفت‌وگو با دوستان، گپ‌زدن با انگلیسی‌زبان‌های بومی به‌صورت آنلاین و حتی صحبت کردن با خودتان به زبان انگلیسی می‌تواند بسیار مفید باشد.

هر چه بیشتر به صحبت‌های انگلیسی‌زبان‌ها گوش بدهید و از طرز تلفظ و آهنگ صدای آنها تقلید کنید، بهتر می‌توانید لهجه انگلیسی‌تان را تقویت کنید.

۵- بلند بلند صحبت کن

برای یکی از بهترین راه حل ها بلند صحبت کردن هست که هم به اصلاح لهجه تون کمک میکنه و هم به تقویت اسپیکینگ . لازم نیست که دنبال گفتگوی دونفره باشید توی آینه با خودتون صحبت کنید داستان های انگلیسی رو بلند بخونید یا دیالوگ های سریال مورد علاقه تون رو بعد از شخصیت های تکرار کنید.

اصلاح لهجه انگلیسی

این مطالب هم می تواند برای شما مفید باشد.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پادکست های انگلیسی

Mermaids

Half-human, half-fish creatures have captured the imagination of people in different parts of the world. Neil and Georgina talk about different representations of mermaids and teach you related vocabulary along the way.

پادکست انگلیسی

Social Media and Teenage Health

What are the risks of social media to teenage health and what can be done about them? Beth and Neil discuss this and teach you some useful vocabulary.

اسکرول به بالا